Kultúrne a spoločenské stredisko v Prievidzi
o nás podujatia knižnica prenájom priestorov požičovňa kostýmov výlep plagátov úspešne za nami kontakt

Pripravované podujatia

Filmový klub '93

Mestská knižnica

Sociálne siete

... s kultúrou v Prievidzi

29. marec 2017 o 18.00 h / Dom kultúry Prievidza
Pavel "Hirax" Baričák 
Kultúrne a spoločenské stredisko v Prievidzi vás pozýva na motivačnú prednášku Pavla „Hirax" Baričáka, autora mnohých bestsellerov, ktorá sa uskutoční v stredu, 29. marca 2017 o 18.00 h v divadelnej sále Domu kultúry Prievidza.

Pavel „Hirax“ Baričák sa vo svojej prednáške zameria hlavne na svoje tri motivačné knihy zo série Šlabikárov šťastia. Najväčší dôraz dá na poslednú vydanú knihu: Rodičia deťom, deti svetu. Príde teda na témy sebaprijatia, odpustenia sebe a iným, spoznanie sa, zrkadlenia sa s rodičmi, výchovy zameranej na rešpektovanie detskej duše a určovania hraníc nemocenským prístupom, odbúrania depresívnych stavov, riešenia krízových situácií, otázok "prečo si človek priťahuje nedobrého partnera", zbavenia sa blokov z detstva, atď. 

Hiraxove slová prepoja spevom a hrou na gitarách Juraj „Ďuri“ Hnilica a Michal Kulich.

V prípade záujmu, po prednáške je možnosť dať si podpísať prinesené knihy, či kúpiť si knihy alebo CDčka priamo od autorov.

Vstupné: 6,00 € v predpredaji, 7,00 € v deň konania sa podujatia, predpredaj vstupeniek od pondelka, 27. februára 2017 v pokladni DK Prievidza alebo na http://predpredaj.zoznam.sk/sk/listky/8789/pavel-hirax-baricak--prednasky-a-krst

----------------------------------------------------------------------------------------------------

2. apríl 2017 o 15.00 h / Mestský park pri r. Nitre / Minigolf Prievidza
Vynášanie Moreny
Tradičné podujatie spojené s lúčením sa so zimou, vítaním jari a pálením Moreny v podaní DFS Malý Vtáčnik. 

V prípade nepriaznivého počasia bude podujatie preložené na nedeľu, 9. apríla 2017.

Tešíme sa na vás!

----------------------------------------------------------------------------------------------------

4. - 7. apríl 2017 o 18.00 h / Dom kultúry Prievidza
FEBIOFEST
Medzinárodný festival filmových klubov FEBIOFEST opäť zavíta do Prievidze. Filmy, ktoré nie sú len konzumnou zábavou, ale filmy, ktoré nastavujú zrkadlo súčasnému svetu, budú dominovať programu 24. ročníka Medzinárodného festivalu filmových klubov Febiofest

Aj tohtoročný celoslovenský filmový maratón bude poctou autorskej a klubovej kinematografii. Na plátna sa dostane okolo 120 celovečerných a krátkych filmov v 10 sekciách. Dominantou programu zostáva súťažná sekcia krátkych filmov s názvom V strede Európy. Aj tento rok sa v nej stretne 20 hraných, dokumentárnych, animovaných či experimentálnych snímok do 30 minút zo Slovenska, Česka, Maďarska, Poľska, a po minuloročnom úspechu aj z Rakúska. V prievidzskom Dome kultúry sa predstavia štyri z nich spolu s ocenenými krátkymi filmami krajín V4.

Medzi vybranými filmami sa nachádzajú aktuálne novinky, začíname v utorok, 4. apríla drámou Jackie, ktorá je intímnym obrazom jedného z najdôležitejších a najtragickejších okamihov v dejinách Spojených štátov amerických, videného očami ikonickej prvej dámy Jacqueline Bouvier Kennedyovej. Film získal cenu za najlepší scenár na MFF Benátky 2016.

Streda, 5. apríl sa bude niesť v znamení romantickej drámy – Tanečnica. Príbeh sa vracia do Paríža na prelome 19. a 20. storočia, keď bola tanečnica Loie Fuller hviezdou kabaretu Folies Bergere. 

Vo štvrtok, 6. apríla je na programe český dokument od režiséra Miroslava Janeka – Normálny autistický film. Popredný český dokumentarista nás nabáda, aby sme autizmus prestali vnímať ako diagnózu a pokúsili sa mu porozumieť ako fascinujúcemu, i keď často ťažko rozlúštiteľnému spôsobu myslenia. Najlepší český dokumentárny film 2016 (ex aequo s FC Roma) a Cena študentskej poroty na 20. MFDF Jihlava.

Záver prievidzskej časti festivalu vygraduje snímkou Klient. Príbeh o vzťahu, ktorý začne chladnúť v období, keď manželský pár účinkuje v inscenácii hry Arthura Millera Smrť obchodného cestujúceho. Film získal Cenu za scenár a cenu pre najlepšieho herca (Shahab Hosseini) na MFF Cannes 2016.

Hlavným organizátorom MFFK je Asociácia slovenských filmových klubov. Prievidzskú časť festivalu pripravuje Filmový klub ´93 a KaSS Prievidza, vstupné na festival je 2,00 € ZŤP, 3,00 € člen FK´93, 4,00 € jednorazový vstup. V prípade záujmu bude možnosť zakúpiť si Filmový preukaz v hodnote 5,00 €, ktorý bude platiť na všetky premietania Filmového klubu ´93 počas tohto kalendárneho roku. Viac informácii o festivale nájdete na www.kasspd.sk alebo www.facebook.com/FilmovyKlub93.

----------------------------------------------------------------------------------------------------

8. apríl 2017 9.00 - 13.00 h / Námestie slobody Prievidza
Veľkonočný blší trh na námestí!
Aj tento rok sa môžete tešiť na vaše obľúbené podujatie - blší trh, ktorý sa bude konať tesne pred Veľkou nocou - v sobotu, 8. apríla 2017 od 9.00 do 13.00 h na Námestí slobody v Prievidzi! 

Veríme, že jarné upratovanie neobíde žiadnu domácnosť a v tom prípade môžete milé drobnosti, ktoré doteraz skrývali vaše pivnice alebo povaly ponúknuť na blšom trhu. Určite je vás veľa, ktorí sa chcú podeliť o kúsok zo svojich najväčších pokladov, dúfajúc, že skončia v dobrých rukách a urobia radosť aj niekomu inému. 

Zároveň môžete objaviť krásne ručne vyrobené vecičky, náušnice a bižutériu a získať aj rôzne zberateľské predmety, knihy a oblečenie pre deti i dospelých. 

Predaja sa môžu zúčastniť výlučne predajcovia so zberateľským a ručne vyrobeným sortimentom, second-hand oblečením, použitými knihami a ďalšími predmetmi v zachovalom stave. Účasť na blšom trhu je pre predajcov bezplatná. Svoju účasť je potrebné nahlásiť v Kultúrnom a spoločenskom stredisku v Prievidzi na e-mailovej adrese info@kasspd.sk alebo na tel. čísle 046/541 20 29 alebo 0904 752 755. Stoly nebudú k dispozícii, treba si ich zabezpečiť individuálne!

Tešíme sa na vás!

----------------------------------------------------------------------------------------------------

9. apríl 2017 o 19.00 h / Dom kultúry Prievidza
Bláznivá komédia Nevyliečiteľní
Kultúrne a spoločenské stredisko v Prievidzi vám prináša miestami bláznivú, miestami lyrickú komédiu amerického dramatika Christophera Duranga, ktorá rieši najmä medziľudské vzťahy. Už v nedeľu, 9. apríla 2017 o 19.00 h si ju môžete prísť pozrieť na divadelných doskách Domu kultúry Prievidza.

Hlavní hrdinovia Bruce a Prudence (Csongor Kassai a Lenka Barilíková) sú nespokojní so svojím životom, chcú dosiahnuť zmenu, zoznamujú sa na inzerát a riešia svoje problémy u psychoterapeutov (Kamil Mikulčík a Helena Krajčiová), ktorí by sami potrebovali psychiatrickú pomoc. Hnacím motorom ich konania je obrovská túžba po prekonaní odcudzenia, po zblížení, v nájdení opory v druhom, blízkom človeku. Ironickým vyznením hry je trpké poznanie hlavnej hrdinky, že je možno lepšie uspokojiť sa s málom, ktoré reálne existuje, ako celý život žiť vo vysnenej predstave, ktorá sa nikdy nenaplní. Pod režijnou taktovkou Michala Spišáka hru pripravili Csongor Kassai, Lenka Barilíková, Helena Krajčiová, Kamil Mikulčík, Otto Culka. 

Nevyliečiteľní neriešia len tému homosexuality a bisexuality, ale najmä medziľudské vzťahy ako také, ich princíp fungovania a lásku medzi nimi. Táto láska môže byť samozrejme okorenená rôznymi situáciami a rôznymi nečakanými zvratmi a môže vyústiť do rôznych absurdných záverov. 

Vstupné: 15,00 €, vstupenky už v predaji v pokladni Domu kultúry Prievidza.

Predstavenie je pre divákov do 15 rokov NEPRÍSTUPNÉ!

----------------------------------------------------------------------------------------------------

25. apríl 2017 o 19.00 h / Dom kultúry Prievidza
NESKORO VEČER - Talkshow Petra Marcina
Peter Marcin prichádza do Prievidze so zájazdovou verziou najpopulárnejšej a najúspešnejšej slovenskej TalkShow. Už v utorok, 25. apríla 2017 o 19.00 h sa môžete tešiť na skvelú LIVE atmosféru, pútavé rozhovory, zábavné príhody a scénky, pesničky, či interakcie s divákmi!

Hosťami v prievidzskom Dome kultúry budú herečka Zuzana Tlučková, herec Peter Sklár a heligonkárka a speváčka, Vlasta Mudríková. A možno prídu aj "Stromokocúr so Zuzou" či "Malý Mirko"... 

Vstupné: 14,00 €, vstupenky už v predaji v pokladni Domu kultúry Prievidza. Rezervujte si svoje miesta, kým sú ešte voľné!

----------------------------------------------------------------------------------------------------

28. apríl 2017 o 19.00 h / Kino Baník Prievidza
Kollárovci Edymax Tour 2017 - VYPREDANÉ! Ďakujeme!
Ľudová hudba Kollárovci vás pozývajú na jedinečné vystúpenie v rámci Edymax Tour 2017, ktorý sa bude konať v piatok, 28. apríla 2017 o 19.00 h v Kine Baník Prievidza.

Kapela Kollárovci je ideálnym zoskupením mladých, talentovaných hudobníkov. Svojím hudobným umením zabávajú a rozveseľujú už mnoho rokov poslucháčov doma i za hranicami Slovenska. Ich živá hudba, temperamentný spev a humorné slovo vytvárajú nezabudnuteľnú atmosféru, ktorá vyčarí na vašej tvári úsmev, nadšenie a dobrú náladu. 

Na trhu úspešne pôsobia už od roku 1997 a svojím goralským temperamentom si získavajú priazeň mnohých fanúšikov. Nosným pilierom ich repertoáru je slovenská ľudová pieseň, ktorá vďaka Kollárovcom dostáva nový šat, príjemný aj pre tých, ktorí tento žáner nikdy nevyhľadávali. V ich podaní si môžete tiež vypočuť skladby z klasickej či populárnej hudby, no nechýbajú ani vlastné piesne, ktoré sú publikované na piatich CD - albumoch. Ročne absolvujú množstvo koncertov a vystúpení. 

Zoskúpenie kapely tvoria piati členovia, z toho traja bratia Kollárovci. Pestré je aj nástrojové obsadenie: husle, soprán saxofón, cimbal, akordeón, kontrabas, bicie.

Doprajte si pravú Goralskú zábavu a zažite príjemné chvíle s Kollárovcami!

Vstupné: 12,00 €, vstupenky už v predaji v pokladni Domu kultúry Prievidza. Bližšie informácie a rezervácia vstupeniek na tel. čísle 046/ 541 20 29.

----------------------------------------------------------------------------------------------------

28. - 29. apríl 2017
FÚZIE 2017 - festival nielen o jazze
Festival sa vracia k pôvodnému APRÍLOVEMU termínu a do 9. ročníka vstupuje s novým realizačným tímom, s novým vizuálom, v nových priestoroch a s pestrou dramaturgiou. Prinesie štyri zaujímavé profesionálne koncertné vystúpenia, a ako je pre Fúzie typické, aj edukačné aktivity.

I. FESTIVALOVÝ DEŇ 28. APRÍL 2017
10.00 h   Vokálny a inštrumentálne workshopy
Lektori:    Sisa Fehér a členovia kapely Fehero Rocher, členovia Matúš Jakabčic CZ-SK Big Band

17.00 h   Prehliadka Big Bandov a súborov zo ZUŠ
Účinkujú: Big Bandy a súbory ZUŠ Humenné, ZUŠ Nováky, HTS Zvolen, ZUŠ Ladislava Stančeka Prievidza

19.00 h  KONCERT - MATÚŠ JAKABČIC CZ-SK BIG BAND

 

II. FESTIVALOVÝ DEŇ sobota 29. APRÍL 2017
17.00 h  Galéria ArtPoint - Edukačno motivačné stretnutie
Hudobné stvárnenie knihy Paula Coelha  Alchymista
Účinkujú: Martin Mayr a  David Juraj Raši úryvky číta Hanka Hanešová

A Little Jazz Mass (Bob Chilcott) účinkuje vokálna skupina: Womanvocal

19.00 h   sála Kina Baník SENIOR JAZZ KONCERT
Účinkujú:
GRUFF – aktuálne hviezdy poľského blues
HANG & FLUTE  Alchemist  - Davida Juraja Raši – Hang - drum a Martin Mayr flauta
SISA  FEHER & FEHERO ROCHER - kvarteto slovenskej multižánrovej speváčky a skladateľky 

Hlavný organizátor: KaSS Prievidza
Spoluorganizátori:  ZUŠ L. Stančeka Prievidza, občianske združenie K-2000 a Art point
Partneri: IZING s.r.o. Prievidza
Podujatie podporil Fond na podporu umenia

----------------------------------------------------------------------------------------------------

13. máj 2017 / Dom kultúry Prievidza
DIRTYY BOYZZ sú späť!
A je to tu zas - muži si budú konečne môcť pozrieť futbal bez výčitiek, zatiaľ čo sa dámy pôjdu zabávať. Po minuloročnom beznádejne vypredanom turné medzinárodnej striptérskej skupiny DIRTYY BOYZZ, ktoré videlo až 9 000 žien po celom Slovensku je tu pokračovanie: LEN PRE ŽENY TOUR 2017 - Hollywoodska Noc. A ako už názov napovedá, budete si môcť pripomenúť tie najslávnejšie hollywodske snímky ako Hriešny Tanec, Gladiátor, Dracula a ďalšie. Samozrejme, v o niečo šteklivejšom prevedení.

Program je nabitý tematickými vystúpeniami, akrobatickými kúskami, strhujúcimi efektami, ale aj šarmom a eleganciou. Aj vo vašom meste si tak budete môcť vychutnať show Made in Slovakia, ktorá v ničom nezaostáva za svetoznámou formáciou Chippendales alebo výkonmi hercov z filmu Magic Mike. Chlapci už teraz pracujú na originálnych choreografiách, o ktoré sa postará Johny Mečoch. Do projektu sa tentoraz zapojil aj producent slovenského rapera Kaliho - Peter Pann, ktorý sa venuje hudobnej stránke vystúpení. Programom vás prevedie energický Binďo z rádia Europa 2. A nebude chýbať ani obľúbené fotenie so všetkými účinkujúcimi, súťaže či tombola. Čím skôr preto zalarmujte kamarátky a naplánujte si elektrizujúcu dámsku jazdu, na ktorú len tak ľahko nezabudnete.

Vstupné: 23,90 € premium (voľné sedenie), 38,90 € VIP (sedenie v radoch 1-5). Vstupenky zakúpite v pokladni Domu kultúry Prievidza alebo na: https://www.zamenej.sk/zlava/info/len-pre-zeny-tour-2017-hollywoodska-noc-dirtyy-boyzz

----------------------------------------------------------------------------------------------------

26. máj 2017 o 19.00 h / Zimný štadión Prievidza
Alexandrovci - European Tour 2017
Dávame vám do pozornosti vystúpenie Alexandrovcov, ktoré sa uskutoční 26. mája 2017 na Zimnom štadióne v Prievidzi. 

Zoskupenie sa opäť vracia na Slovensko v rámci výnimočného turné, kde sa predstaví aj slovenským priaznivcom. Svoju legendárnu Kaťušu či Kalinku, ale aj mnoho ďalších známych ruských piesní ponúknu slovenskému národu v deviatich slovenských mestách. 

Približne 120 umelcov, vrátane sólistov Vadima Ananjeva, ktorý je prezývaný Mr. Kalinka či barytónom Borisom Dyakovom, odštartuje slovenskú časť turné 24.5.2017 v Žiline. Následne, behom ďalších dní postupne navštívia ďalšie slovenské mestá.

Mohutný hlas Alexandrovcov sa v súčasnosti šíri po celom svete. Po prvýkrát sa toto teleso predviedlo v roku 1941, keď vojakov ruskej armády vyprevádzali do vojny. V priebehu 2. svetovej vojny sa Alexandrovci rozdelili do niekoľkých skupín a sovietských vojakov po celý čas trvania vojny povzbudzovali ruskými národnými a vojenskými piesňami, napríklad aj Svjaščennaja voja (Svätá vojna), ktorá je dodnes odkazom zakladateľa súboru Alexandrova. Práve s repertoárom z vojnového obdobia, pri príležitosti oslobodenia a ukončenia 2. Svetovej vojny, potešia Alexandrovci slovenských priaznivcov, počas slovenskej časti ALEXANDROVCI - EUROPEAN TOUR 2017, nezabudnuteľným zážitkom na celý život.

Hosťom turné bude královná československého popu pani Helena Vondráčková.

Dĺžka podujatia: cca 2,5 hodiny aj s prestávkou.

Na každom koncerte vystúpia pred koncertom Kandráčovci o 18.25 h. 

Vstupenky zakúpite v pokladni Domu kultúry Prievidza alebo v sieti Ticketportal.

----------------------------------------------------------------------------------------------------

2. jún 2017 o 18.00 h / Športová hala Prievidza
Marie Rottrová po rokoch v Prievidzi
Kultúrne a spoločenské stredisko v Prievidzi vám prináša exkluzívny koncert českej speváčky Marie Rottrovej. Nenechajte si ujsť jedinečnú príležitosť vypočuť si najväčšie hity Lady Soul, ako ju s obľubou prezývajú skalní fanúšikovia. V Prievidzi ju po mnohých rokoch opäť privítame v piatok, 2. júna 2017 o 18.00 h v Športovej hale PD, kde vystúpi so skupinou Neřež. 

Marie Rottrová, ktorá dodnes patrí k najobľúbenejším českým speváčkam, sa vracia po troch rokoch na koncertné pódia. Popri hudobnej kariére sa vydala i na dráhu televíznu a hereckú. Zažiarila v slovenskom muzikálovom filme Neberte nám princeznú. Úspech zožala jej 22-dielna televízna relácia Divadélko pod věží, kam si pozývala zaujímavých hostí z rôznych oblastí verejného života.

Medzi nezabudnuteľné hity speváčky patria piesne Kůň bílý, Řeka lásky, Měli jsme se potkat dřív, To nic, Lásko, Markétka, Lásko, voníš deštěm, Střapatá nohatá, Skořápky ořechů či Ten vůz už jel. Viaceré z nich zaznejú aj na koncerte speváčky, spolu s ďalšími hitmi z dlhoročnej kariéry, ktorú si vybudovala kvalitnými pesničkami a zároveň vynikajúcimi textami. Jej autormi sú predovšetkým Jaromír Nohavica, Jaroslav Wykrent a Jiřina Fikejzová.

Vstupné: 25,00 € - tribúna, 35,00 € - palubovka a 60,00 € - VIP
Vstupenky už v predaji v pokladni Domu kultúry Prievidza. 

----------------------------------------------------------------------------------------------------

10. jún 2017 o 19.00 h / Dom kultúry Prievidza
KING OF THE GYPSY DANCE a CIGÁNSKI DIABLI
Milujete hudbu a tanec? Ak áno, nenechajte si ujsť najnovšiu exkluzívnu hudobno-tanečnú show, plnú strhujúcich rytmov a temperamentu, ktorá sa uskutoční v sobotu, 10. júna 2017 o 19.00 h v Dome kultúry Prievidza.

Okrem charakteristického hudobného prejavu a očarujúceho spevu Silvie a Vanessy Šarköziových si budete môcť vychutnať strhujúci rytmus v štýle Gypsy Dance, ktorý vám spolu s profesionálne zvládnutými prvkami "body percussion" nepochybne rozprúdi krv v žilách.

Garanciou tanečného kumštu je líder populárnej rumunskej tanečnej skupiny - Totti Ovidiu - ktorý dlhodobo pôsobil ako sólista v svetoznámom Cirque du Soleil i v tanečnej skupine Romafest a v súčasnosti ako sólista účinkuje v Teatro dell´Opera di Roma a Opera de Lyon.

Jednoducho povedané, projekt „KING OF THE GYPSY DANCE“ zaručuje príliv nespútanej energie, majstrovské tanečné kreácie a skvelý hudobný zážitok.

Vstupné: 24,00 €, vstupenky už v predaji v pokladni Domu kultúry Prievidza alebo v sieti Ticketportal.

----------------------------------------------------------------------------------------------------

13. jún 2017 o 17.00 h / Dom kultúry Prievidza
FÍHA tralala - Rok
Produkcia Fíha tralala Vám prináša novú pesničkovo-divadelnú šou pre najmenších divákov. V hodinovom programe Vás obľúbený škriatok Fíha so svojimi rozprávkovými kamarátmi prevedie všetkými ročnými obdobiami. Zaspievate si najznámejšie detské hity a zatancujete si na najobľúbenejšie fíhovské pesničky, (BUMBARASA, BUM BÁC, LÚKA, IDEM KVA KVA KVÁM, AJ JA RÁD PAPÁM, HOP A SKOK, OVOCNÝ ROCK AND ROLL, a mnoho ďaľších) ktoré vznikli počas 5 rokov.

Predstavenie je vhodné pre deti od 2 rokov. 

Nesľubujte detičkám, že pôjdu na pódium. 

Zmena programu a termínu je vyhradená.

Každá osoba musí mať platnú vstupenku.

Nie je povolené vytvárať audio ani vizuálne záznamy z predstavenia. 

Dĺžka predstavenia: cca 60 minút

Zľavy a vstupenky pre deti: bez nároku na zľavy.

Filmový klub FK ´93 Prievidza

23. marec 2017 o 18.00 h / Divadelná sála Domu kultúry Prievidza
Baba z ľadu
Česko, 2017, 106 min
Réžia: Bohdan Sláma

Po stretnutí s otužilcom Broňom (Pavel Nový) začína ovdovelá Hana (Zuzana Kronerová) pozvoľna meniť svoj stereotypný život, ktorý sa doteraz točil výhradne okolo jej synov (Marek Daniel, Václav Neužil), neviest (Petra Špalková, Tatiana Vilhelmová) a vnúčat. Zatiaľ čo šesťdesiatnička Hana prežíva love story, tradičné víkendové obedy v rodinnej vile strácajú na ideálnosti a postupne vypláva na povrch, že každý z hrdinov má nejaké tajomstvo. Haniným nečakaným spojencom sa stáva vnuk Ivanko, ktorý si zamiloval nielen svojrázneho Broňa, ale aj jeho sliepku Adelu a otužileckú komunitu na brehu Vltavy. Príbeh odkrývajúci neľahké vzťahy medzi tromi generáciami prináša nádej, že život možno vziať do vlastných rúk v akomkoľvek veku.

Vstupné: 2,00 € (ZŤP), 3,00 € (študenti a člen FK ´93), 4,00 € (ostatní)

30. marec 2017 o 18.00 h / Divadelná sála Domu kultúry Prievidza
Trvalá dovolenka
USA, 1980, 75 min
Réžia: Jim Jarmusch

Debut amerického nezávislého režiséra Jima Jarmuscha je portrétom mladíka menom Aloysious Christopher Parker, inak známeho ako Allie. Allie žije svoj život na ceste od jedného miesta a človeka k inému človeku a miestu. Ľudia, s ktorými sa stretáva, sú pre neho ako izby, v ktorých strávil čas. Keď ich prebáda a neskrývajú už žiadne nové tajomstvá, musí sa pohnúť ďalej. Je vlastne dobrovoľne vykoreneným beatnikom, pre ktorého sa cesta stala cieľom. A keď ho cesta opäť zavolá, neváha počúvnuť jej hlas aj spoza Atlantiku. Režisérovi Jimovi Jarmuschovi sa na malej ploche a takmer bez príbehu podarilo skvelo zachytiť atmosféru života na ceste, života, ktorý vzdoruje organizovanému poriadku a pragmatizmu moderného sveta a ktorý si kdesi uprostred zaľudnenej prázdnoty veľkomesta dokáže vytvoriť svoj vlastný svet. Na MFF Mannheim-Heidelberg získal film Cenu Josefa von Sternberga.

Vstupné: 2,00 € (ZŤP), 3,00 € (študenti a člen FK ´93), 4,00 € (ostatní)

4. – 7. apríl 2017 o 18.00 h / Divadelná sála Domu kultúry Prievidza
FEBIOFEST 2017
4. apríl 2017
Jackie
USA, Chile, Franc., 2016, 100 min
Réžia: Pablo Larraín

Keď je JFK zvolený za prezidenta USA, stáva sa Jackie Kennedy (Natalie Portman) jednou z najmladších prvých dám v histórii. Pre jej vrelosť, eleganciu a vybraný vkus ju čoskoro obdivujú milióny ľudí na celom svete. Potom prichádza okamžik, ktorý všetko zmení. Jackie sa vyrovnáva s osobnou stratou, ako milovaná matka a prvá dáma však musí zostať oporou deťom i celému národu. Filmový portrét jednej z najikonickejších žien 20. storočia je príbehom hrdosti, lásky a noblesy, fascinujúcim nahliadnutím do zákulisia Bieleho domu i zachytením dňov, ktoré zmenili beh dejín.

Vstupné: 2,00 € (ZŤP), 3,00 € (študenti a člen FK ´93), 4,00 € (ostatní)

5. apríl 2017
Tanečnica
Franc., Bel., Česko, 2016, 108 min
Réžia: Stéphanie Di Giusto

Budúca hviezda európskych kabaretov éry Belle Epoque Loïe Fullerová sa narodila na americkom Stredozápade a nič z jej pôvodu nepredurčovalo túto farmársku dcérku k tomu, že raz bude tancovať v parížskej Opere. Ale stalo sa. Ukrytá v metroch hodvábu, ruky predĺžené dlhými drevenými tyčami, Loie znovu objavuje svoje telo na javisku a uchvacuje publikum každý večer o trochu viac svojim revolučným Serpentínovým tancom. Oslní celé mesto a stane sa ikonou, žiariacim symbolom jednej generácie. Významní obdivovatelia jej padajú k nohám: Toulouse-Lautrec, bratia Lumieroví, Rodin. Dokonca i keď jej hrozí, že si fyzickou námahou zničí chrbát, i keď jej žiara reflektorov spaľuje oči, nič ju nezastaví v túžbe stále zdokonaľovať svoje umenie. Až stretnutie s Isadorou Duncanovou – mladou tanečnicou bažiacou po sláve – privedie túto ikonu zo začiatku 20. storočia k pádu...

Vstupné: 2,00 € (ZŤP), 3,00 € (študenti a člen FK ´93), 4,00 € (ostatní)

6. apríl 2017 
Normálny autistický film
Česko, 2016, 90 min
Réžia: Miroslav Janek

Päť obdivuhodných detí, ktoré spoločnosť zhodne označila nelichotivou nálepkou „autista". Úprimný, premýšľavý Lukáš má osobitý zmysel pre humor, miluje film a píše vlastné scenáre. Klavírny virtuóz Denis dokáže zahrať náročné skladby vážnej hudby, je nesmierne inteligentný a sčítaný. Malého princa zbožňuje natoľko, že sa k nemu neustále vracia. Majda zase rada rapuje, a keďže sa ničoho nehanbí, okolitý svet vo svojich textoch obnažuje s odzbrojujúcou presnosťou. Mariamka dokáže vyprávať dlhé príbehy v angličtine, jej neúnavný braček Ahmed je zase neobyčajne priateľský. Vynikajúci český dokumentarista s unikátnym autorským videním nás však nabáda, aby sme fenomén autizmu navždy prestali vnímať ako lekársku diagnózu a pokúsili sa mu porozumieť ako fascinujúcemu, často len ťažko rozlúštiteľnému spôsobu myslenia. Lebo kto má určiť, čo je normálne: žiť v rýchlosti a prehliadať absurdity modernity, alebo skôr vo svete túžobne hľadať poriadok, ticho a pokoj?

Vstupné: 2,00 € (ZŤP), 3,00 € (študenti a člen FK ´93), 4,00 € (ostatní)

7. apríl 2017 
Klient
Irán, 2016, 125 min
Réžia: Asghar Farhadi

Mladý pár donútený presťahovať sa zo zrúcajúceho sa domu do nového bytu netuší, že jeho predchádzajúcou obyvateľkou bola žena zvláštnej povesti. Strašná udalosť im potom úplne zničí manželstvo. Tento provokujúci, napínavý a prezieravo naturalistický snímok oceňovaného režiséra Rozchodu Nadera a Simin majstrovsky nahliada do rozbúrených sŕdc a duší hlavných postáv.

Vstupné: 2,00 € (ZŤP), 3,00 € (študenti a člen FK ´93), 4,00 € (ostatní)

13. apríl 2017 o 18.00 h / Divadelná sála Domu kultúry Prievidza
Moonlight
USA, 2016, 111 min
Réžia: Barry Jenkins

Nadčasový príbeh dospievania a hľadania seba samého je zasadený do drsných kulís okrajových štvrtí Miami. Mladý Chiron bojuje o svoje miesto v prostredí, v ktorom často rozhoduje právo silnejšieho, zatiaľ čo jeho vnútorný svet sa plní láskou, bolesťou i túžbou. Moonlight zachytáva univerzálne témy priateľstva a sexuálnej identity v troch rôznych životných etapách od detstva až po dospelosť. Je zároveň portrétom mladého človeka, súčasných amerických predmestí i nepostrehnuteľných síl, ktoré formujú ľudské životy.

Vstupné: 2,00 € (ZŤP), 3,00 € (študenti a člen FK ´93), 4,00 € (ostatní)